צור עימנו קשר 074-702-4003

מדד חדש - נדלן בארהב עולה

מדד קייס/שילר: השוק האמריקאי עולה, ניו יורק מזנקת

המשבר בשוק הדיור האמריקאי מאחורינו, והשוק מצוי כעת בדרך למעלה

 

18/10/2012, גלובס   צפריר בשן

פרשנים ברחבי ארצות הברית מסכימים כמעט פה אחד: המשבר בשוק הדיור האמריקאי מאחורינו, והשוק מצוי כעת בדרך למעלה. המסקנה הזו עולה גם ממדד הדיור החשוב ביותר בארה"ב – S&P קייס שילר, שרשם בחודש יוני 2012 עלייה של חצי אחוז לעומת 2011. אשר למטרופולין ניו יורק, זה הראה עליות מחיר חזקות למדי מחודש לחודש, ועלה ביותר משני אחוזים לעומת חודש מאי.

 

על פי פרשנים, אזור ניו יורק נהנה מפריחה מתמשכת ומביקושים חזקים מזה זמן, ואלה צפויים להימשך לאור הירידה המסתמנת במלאי הדירות למכירה בכל הרובעים המרכזיים של ניו יורק, כמו גם באזורי לונג איילד וההמפטונס.

דייויד בליצר, יושב ראש ועדת מדד סטנדרס אנד פורס אמר בתגובה כי "אנחנו חוזים בדיוק במה שאנחנו זקוקים לו להשגת התאוששות בת קיימא. נראה כאילו השוק השלים סוף סוף את המהפך".

נכון לרבעון השני, המחיר הממוצע של בתי מגורים בארה"ב חזר לרמתו בשמת 2003 – מה שמלמד שהשוק עדיין טומן בחובו הזדמנויות חסרות תקדים כמעט. ברבעון הראשון של השנה עלה מדד סטנדרד אנד פורס קייס שילר ב-6.9 אחוזים וברבעון השני של השנה הוא עלה ב-1.2% אחוז נוספים. השפל הגדול במחירים התרחש, למי ששכח, ברבעון השני של שנת 2009.

דוח נוסף שפורסם על ידי קורלוג'יק בשבועות האחרונים מלמד כי גם מספר פשיטות הרגל מצוי בנסיגה. על פי הדוח, בחודש יולי נרשמו 58 אלף פשיטות רגל, לעומת 69 אלף פשיטות רגל בחודש יולי 2011 ו-62 אלף פשיטות רגל בחודש יוני 2012.

על פי הדוח, כ-1.3 מיליון בתים לערך, או 3.2 אחוזים מסך כל הבתים שיש עליהם משכנתא, נספרו במלאי פשיטות הרגל בארה"ב ביולי 2012. זאת, לעומת 1.5 מיליון ביולי 2011.

פרשנים מעידים כי גם הירידה במלאי הבתים בתהליכי פשיטת רגל מעידה על התאוששות של השוק והתייצבותו